Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Puławach z siedzibą w Górze Puławskiej

Przepis na najlepsze pierogi wigilijne od KGW Zawiślanki

Utworzono dnia 20.12.2023

Szanowni Państwo,

Z uwagi na błąd w wydruku (błąd po stronie drukarni) w grudniowym numerze "Nowego Kuriera Gminy Puławy" nie ukazała się sonda z przedszkolakami z Przedszkole im. Ewy Szelburg-Zarembiny w Górze Puławskiej oraz jeden z przepisów na potrawę wigilijną od KGW Zawiślanki z Góry Puławskiej. Zapraszamy do lektury "Nowego Kuriera Gminy Puławy" za pośrednictwem naszej strony internetowej, w której znajduje się poprawna wersja pisma.

Zamieszczamy także przepis na wspaniałe pierogi na wigilię od naszego KGW z Góry Puławskiej

 Pierogi z fasolą znad Wisły

Składniki na ciasto:

- 4 szklanki mąki

- 1,5 szklanki gorącej wody

- 2 łyżki oleju

- łyżeczka soli

Farsz:

- 0,5 kg fasoli Jasio ( może być drobna ciemna fasola, która jest bardziej ostra)

- 2 średnie cebule

- 5 łyżek oleju

- Sól, pieprz, majeranek, papryka słodka (doprawiamy według własnego uznania)

Do polania pierogów: zrumieniona cebulka na rzepakowym oleju tłoczonym na zimno kupiona na targu.

Przygotowanie farszu: starannie wypłukaną fasolę zalewamy zimną wodą i odstawiamy na całą noc. Następnego dnia gotujemy pod przykryciem aż fasola będzie miękka. Cebule kroimy w drobną kostkę, a następnie smażymy na rozgrzanym oleju. Gdy cebula ma złoty kolor dodajemy sól, pieprz, majeranek, paprykę słodką i dokładnie mieszamy. Miękką i lekko przestudzoną fasolę rozdrabniamy w malakserze lub mielimy w maszynce do mięsa. Mieszamy z cebulą i wszystko jeszcze przez chwilę przesmażamy cały czas mieszając. W razie potrzeby doprawiamy do smaku pieprzem według uznania.

Przygotowanie ciasta: mąkę przesiewamy przez gęste sitko na stolnicę, dodajemy sól, olej i stopniowo dolewając gorącą wodę mieszamy. Wyrabiamy ciasto przez około 8-10 minut, w razie potrzeby podsypując delikatnie mąką lub dolewając odrobinę wody. Ciasto nakrywamy ściereczką i odstawiamy na pół godziny, aby „odpoczęło” i stało się bardziej elastyczne. Po tym czasie jeszcze przez chwilę wyrabiamy ciasto i wałkujemy na cienkie placki. Wycinamy szklanką krążki, nakładamy farsz łyżeczką i zlepiamy brzegi. Pierogi układamy na ściereczce. Gotujemy partiami w dużej ilości osolonej wody, przez 2-3 minuty od momentu wypłynięcia pierogów. Ugotowane wyjmujemy łyżką cedzakową i podajemy z zrumienioną cebulką. Smacznego!

Przepis i zdjęcie: KGW Zawiślanki z Góry Puławskiej

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 43

W poprzednim tygodniu: 102

W tym miesiącu: 182

W poprzednim miesiącu: 310

Wszystkich: 19581